
Barbara Białowąs jest autorką siedmiu tomików wierszy: "Droga Eremity” (dwa wydania w 1997r. i 1999r.), "Sekrety i fascynacje" (2001r.), "Obca bliskość" (2006r.), "Odnaleźć w sobie" (2009r.), „Lustra” (2011r.) „Bezkresnym szlakiem” (2014r.) oraz „Przywoływanie pamięci”(2016r.). Całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży dwóch wydań pierwszego tomiku poetka podarowała Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie na częściowe sfinansowanie konserwacji rzeźby zdobiącej schody do Pałacu Myślewickich, przedstawiającej Amorka.
W 1999 r. wydana została płyta z jej wierszami prezentowanymi przez Annę Romantowską i Rocha Siemianowskiego oraz piosenkami. W 2009 r. wydana została druga płyta z piosenkami pt. „Przyjmij życia wyzwanie”. W 2013 r. zespół A MY TACY nagrał kolejną płytę „Jaka będzie ta miłość?”.
Barbara Białowąs wraz z zespołem "A MY TACY" prezentuje swoje wiersze i piosenki na koncertach poetycko-muzycznych w domach kultury, szkołach i konferencjach.
Poezja jej wyrasta z humanistycznej koncepcji człowieka, człowieka będącego w drodze, działającego pomimo trudności, przezwyciężającego stereotypy w myśleniu i zachowaniu.
Prezentacja wierszy w tomikach jest u tej autorki oryginalna, bo grupuje je tematycznie w rozdziałach pokazujących np. inną perspektywę danego tematu lub rozwijające go wątki, grupując swoje wiersze z różnych lat na określony temat, które ułożone w cztery rozdziały stwarzają daną opowieść rozwijającą się ze strony na stronę.
I tak wiersze pierwszego tomiku pt."Droga Eremity - wiersze dla poszukujących własnej Legendy" przedstawiają poszukiwanie przez człowieka własnego tonu w harmonii świata i próbę zobaczenia siebie jako Cząstki w Całości świata poprzez zrozumienie Innego, współodczuwanie, dostrzeganie współzależności. Wiersze te próbują wyrazić, że każdy kto dostrzeże swoją rolę w Całości, gdy z tą perspektywą będzie dokonywał wyborów swojego angażowania się w codzienne sprawy, ukształtuje siebie i poprzez swoją postawę wpłynie też na kształtowanie Całości. Ale już w wierszach drugiego tomiku pt."Sekrety i fascynacje" zaczął pojawiać się dysonans, pokazane zostało pęknięcie między podmiotem lirycznym a światem, roztaczającym miraże i zastawiającym pułapki tzw. transformacji. Ale człowiek był jeszcze świadomy swojego zabłądzenia i poszukiwał powrotnej drogi. Natomiast w trzecim tomiku pt. "Obca bliskość", przedstawiony jest już człowiek systemu, zniewolony pogonią za dobrami materialnymi, człowiek w koleinach swojej małostkowości i żądzy sukcesu. Przyjęty przez niego sposób życia powoduje utratę wrażliwości, bezwzględność w stosunkach międzyludzkich, niemożność porozumienia się z innymi, narastającą obcość. W czwartym tomiku pt. "Odnaleźć w sobie" przedstawia możliwości tkwiące w człowieku wyzwolone przez miłość, pisze o potrzebie pielęgnowania uczucia, bo może się ono zagubić w miałkiej codzienności i o potrzebie wyrażenia swojej radości bycia w harmonii z przyrodą i ludźmi. Natomiast w piątym tomiku pt. ”Lustra”, w pierwszym rozdziale znajdują się sarkastyczne wiersze na temat mentalności naszych elit, a w dalszych trzech rozdziałach tego tomiku poetka szuka drogi wyjścia z chaosu i wieloznaczności postaw przez oparcie się na wartościach, które powinny służyć jako kryteria oceny. W tomiku szóstym pt. „Bezkresnym szlakiem” autorka stawia wiele pytań związanych z przemijaniem oraz wartością ludzkiej egzystencji, a w tomiku siódmym pt.”Przywoływanie pamięci” pokazuje, że potrzebne jest przywoływanie pamięci dla tworzenia wspólnoty niezbędnej dla rozwoju człowieka. Poetka pisze o mocy przemiany przez dawanie świadectwa swojego człowieczeństwa.
Podobnie koncerty składają się z wierszy i piosenek tak połączonych tematycznie, że są one narracjami na dany temat. I tak koncert „Przyjmij życia wyzwanie” opowiada o wychodzeniu z bylejakości przez strategię przyjmowania na siebie wyzwań, koncert „Gościńce, ścieżki, drogi” opowiada o zdobywaniu mądrości od przyrody w trakcie wędrówek, zaś koncert „Gdy się w ziemi ukorzenisz” jest refleksją nad znaczeniem rodziny, przyjaciół i Ojczyzny w kształtowaniu swojej osobowości. Z kolei koncert „Jaka będzie ta miłość?” jest opowieścią kobiety o jej miłościach na jej różnych etapach życia: wiosny, lata i jesieni. Muzykę do piosenek stworzyli znani kompozytorzy jak Mikołaj Hertel, Mieczysław Jurecki (z Budki Suflera), Roman Ziemlański, Krzysztof Podstawka, Joanna Iwanicka i inni.