
"Droga Eremity"
"Sekrety i Fascynacje"
Poezja Barbary Białowąs jest refleksją nad zagubieniem człowieka uwikłanego we własne słabości i role społeczne, a jednocześnie pokazuje możliwości jego odnalezienia się w przestrzeni trwałych wartości. Wiersze jej są literackim wyzwaniem rzuconym współczesnemu światu. ks. Jan Twardowski
Jan Z. Brudnicki
Leszek Żuliński
"Obca bliskość"
Bożena Blansjaar
Anna Stańczak
Eligiusz Szymanis
Jan Z. Brudnicki
"Odnaleźć w sobie"
Eligiusz Szymanis
"Lustra"
Andrzej Zaniewski
"Bezkresnym szlakiem"
Elżbieta
Śnieżkowska - Bielak
Ignacy Fiut
"Przywoływanie pamięci"
Ignacy Fiut
Andrzej Zaniewski
(wypowiedzi w listach, e-mailach i sms-ach)
Poezja Barbary Białowąs wyrasta z humanistycznej koncepcji człowieka, człowieka będącego w drodze, działającego pomimo trudności, przezwyciężającego stereotypy w myśleniu i zachowaniu. dr Eligiusz Szymanis
Poezja Barbary Białowąs potrzebna jest zwłaszcza dzisiaj, w czasach poszukiwania własnej drogi,
bo oparta jest na humanistycznych wartościach, które są nam dziś tak potrzebne. W poezji tej poszukujący
sensu człowiek widziany jest w perspektywie jego roli wobec społeczeństwa i przyrody, jest jednostką dzielną i stawiającą sobie odpowiedzialne cele. Moim zdaniem poezja ta mogłaby znaleźć się w programach szkolnych, bo oprócz artystycznego, ma również walor edukacyjny.
dr Joanna Wyleżałek /wykładowca na SGGW/
Swym temperamentem intelektualnej i emocjonalnej analizy przedstawia stosunek człowieka do świata. To wyznacza uniwersalne miary owej liryki, ale też mocno sytuuje w wymiarze „tu i teraz”, w żywotnych dylematach człowieka XXI wieku. Jej poezja moralnego niepokoju i egzystencjalnego wyrzutu brzmi autentycznie i przekonywująco, a żarliwość i przenikliwość sądów wybiega ponad przeciętne realizacje. Poezję Barbary Białowąs czyta się z zainteresowaniem również ze względu na warsztat i różnorodność form literackich .
Leszek Żuliński /krytyk literacki/
Właśnie zakończyłem lekturę tomiku poezji Basi Białowąs pt "Lustra". Jestem pod wielkim wrażeniem różnorodności tematycznej, słownictwa, daru obserwacji, trafności spostrzeżeń i skojarzeń oraz wyciąganych wniosków. Kiedyś poeta odpo-wiadał na pytania o sens życia i wskazywał na to, co jest w nim najważniejsze. Wzorem dawnych wieszczów Autorka w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach zmusza do zatrzymania się i zweryfikowania życiowych priorytetów, a także zastanowienia się nad potrzebą walki o własne pryncypia. Do lektury tomiku "Lustra" będę pewnie wielokrotnie wracał!
Mietek Jurecki /muzyk/
Czymże jest poezja, jeśli nie ocala? Poezja Barbary Białowąs uczy nas smakowania życia w refleksji nad jego sensem. Potrzebna jest jak powietrze, bo daje radość ze zrozumienia przez każdego z nas swego miejsca w świecie. Jesteś, więc masz miejsce na Ziemi pośród Innych zrodzonych przez nią stworzeń w przestrzeni jej pięknych krajobrazów. *
Jan Michalski
Basiu, Twoje wiersze są jak źródlana woda. Ja po ich lekturze „odnalazłam w sobie zapomniane skrzypce", przestałam "narzekać na swoje życie przyciasne" i wiem, "że życie warte jest, by być" oraz że "jesteśmy wspólnotą, z której możemy czerpać siły aby móc „przyjąć życia wyzwanie”.
Bogusława Radziwon /wydawnictwo Trio/
Tomiki poetyckie stanowią zazwyczaj zbiory wierszy z jakiegoś etapu twórczości autora. Jeszcze nigdzie nie spotkałem się z takim pomysłem prezentacji wierszy w tomiku, żeby stanowiły ciąg jakiejś refleksji rozwijającej się w ramach rozdziału ze strony na stronę, jak u Barbary Białowąs. Ponadto wiersze każdego z Jej tomików zgrupowane są w czterech częściach, z których trzy rozwijają temat przewodni zapowiedziany w tytule, czwarta stanowi ujęcie tego tematu w kontekście przyrody.
Jan Michalski
Jednym tchem przeczytałam tomik poezji „Lustra”. Zrobił on na mnie duże wrażenie.
Bez znieczulenia dotyka Pani spraw widocznych i niewidocznych, skrywanych i ujawnionych, białych i czarnych.
Jolanta Marcolla /malarka/
Dzisiaj egoizm zabija jakiekolwiek społeczne odruchy, wszyscy myślą tylko o sobie i nawet nie są w stanie przyznać, że ktoś inny robi coś ciekawego, mądrego. Ja natomiast bardzo cieszę się, gdy ktoś ma talent, jest pracowity i udaje mu się tworzyć coś wartościowego, dobrego w danej dziedzinie. Zawsze gratuluje i wyznaję publiczne uznanie.
Znam kogoś w radiowej trójce, może uda mi się namówić na zaproszenie Pani na dłuższą audycję i postaram ie też o kontakt z Marią Szabłowską i przekaże Pani.
Alina Czerniakowska /reżyserka/
Pani poezja jest wspaniała! Dla mojej rodziny, gorliwych jej czytelników, każdy wiersz jest przesłaniem: na życie, normalność, pracę; to czas na zadumę i wyciszenie od codzienności. Płyta z piosenkami do Pani tekstów , którą zostaliśmy obdarowani jest dla nas bardzo cenna i często wieczorami do niej wracamy. Pozdrawiam i zapewniam że jest Pani w naszej pamięci.
Jadwiga Wenerska
Bardzo dziękuję za zaproszenie na wieczór poetycki "Przyjmij życia wyzwanie" w Muzeum Marii Dąbrowskiej w dniu 02.04.14.Było to fascynujące spotkanie z Pani piękną poezją, opartą na wnikliwej i bardzo trafnej obserwacji. Wieczór wspaniale wpisał się w klimat i wydarzenia miesiąca kwietnia, który sprzyja refleksji nad sensem ludzkiego życia. Serdecznie pozdrawiam.
Wanda Kopczyńska
Szanowna Pani!
Dzisiaj po spotkaniu w przyjacielskim gronie moja Żona czytała wiersze znanej, wspaniałej poetki Pani Barbary Białowąs. Słuchaliśmy z podziwem i zapartym tchem.
K.J. Tropiłowie
Basiu słucham często Twoich piosenek Są one egzystencjalne, życiowe, opisują społeczne zachowania i skłaniają do refleksji nad sobą. Dajesz w nich fundamentalne wskazówki jako formę przesłania...To jest nam dziś potrzebne. Dziękuję za to.
Ola Szyszko
Trafia do serc i rozumu. W czasie naszej bezdusznej cywilizacji najcenniejsza dla mnie w poezji Barbary Białowąs jest obrona zanikającej etyki – pojęcia już niemal nieznanego – doszukiwanie się dobra i prawości w człowieku. Tak wyraża się wiara Poetki w możliwość zharmonizowania życia ludzkiego z naturą.
Ewa Krasnodębska /aktorka/
Cenię poezję Barbary Białowąs, ponieważ porusza trudną problematykę kondycji współczesnego człowieka. Poezja ta pobudza do zastanowienia się nad życiem i motywuje do działania, budowania ludzkiej wspólnoty, tak ważnej dla rozwoju osobowości. Cały czas zagłębiam się w Jej słowa i odkrywam na nowo. Jej twórczość jest dla mnie inspiracją. Magdalena Piwko-Chudzik /malarka/
Jestem pod ogromnym wrażeniem tomiku wierszy Barbary Białowąs. Refleksyjne, poruszające i trafne (znalazłam też w nich siebie), a przy tym taka wielość tematów i wielość środków wyrazu Ogromny talent!
Agnieszka Wilczek
Dziękuję za cudowne i przepełnione refleksją nad sensem życia chwile. Ten poetycki wieczór z Pani wierszami ubogacił mnie i pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Moje najgłębsze uznanie!
Katarzyna Gan
Jestem zauroczona Basiu Twoją poezją! Jest bardzo prawdziwa. Najprawdziwsza z prawdziwych! Wiersze dotyczące ciemniejszej strony naszego życia czytam lekko dzięki naturalnemu wdziękowi, jaki w nie wlewasz. Napisane prosto, a jednak z niezwykłą mocą trafiają w serce i sumienie. Dlatego tak chętnie sięgam po Twoje tomiki, które mam pod moją ręką i otwieram chociaż na chwilę, chociaż na jeden utwór. Zafascynowana stwierdzam, że wszystko jest w nich takie trafne!. Obnażasz ludzkie postawy w sposób bardzo kobiecy: miękko, ale zdecydowanie i skutecznie. Poezja Twoja ma spokojny rytm, a jednak doskonale pokazuje chaos ludzkich serc. Nie ma tonu oskarżycielskiego, a potrafi ukazać nagą prawdę.
Renata Różycka
"Poezja Barbary Białowąs zachwyciła mnie swoją uniwersalnością. W jej tomikach każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód. W sposób jasny i czytelny mówi o sprawach bardzo ważnych, takich jak: różne oblicza ludzkiego osamotnienia, pokonywanie własnych lęków i słabości oraz o pragnieniu spełnienia i miłości. Autorka nie boi się opisywać upadku współczesnego człowieka, ale potrafi również wskazać drogę powrotu do własnego serca, niosąc swymi wierszami nadzieję, że każdy człowiek może odnaleźć w sobie siłę by być szczęśliwym."
Małgorzata Regent /aktorka/
Basiu, dziękuję za zaproszenie mnie na spotkanie poetyckie. Z przyjemnością zanurzyłam się w rozważaniach, wierszach i muzyce - splecionych w jeden warkocz. Bardzo to ładnie jedno przenika drugie i trzecie, dodając sobie wzajemnie znaczenia i wartości tworząc "efekt synergii". Muzycy i wokalistka wspaniali i tacy przejęci zadaniem.
Małgosia Borecka
Barbara Białowąs pisze wiersze, by podzielić się z innymi ludźmi rezultatami swoich poszukiwań sensu życia. W przeżytych doświadczeniach zdarzeń i ludzi chce znaleźć odpryski uniwersalnych wartości. Nazywa odkryte przez siebie prawdy i opisuje je korzystając z możliwości, jakie daje język poezji.
prof. Krystyna Najder-Stefaniak
Poezja Barbary Białowąs jest hymnem na cześć życia, pieśnią współistnienia, gdzie wszystko wsłuchuje się w siebie nawzajem. Docierając do jej sensu, trzeba przedzierać się przez chaszcze metafor prezentowanych obrazów, próbować wzrokiem prześwietlać mrok sprzeczności wyrastających znaczeń. Tam tworzone Słowo proroczy się skrzekiem sroki, a świat istoczy bezkresem trwania. Słowo nazywając to co jeszcze bezkształtne, ale już możliwe, przeczuwając to co jeszcze nieobwąchane - wychodzi naprzeciw nieznanemu i ułatwia przywołanie tego co ma nadejść.
prof. Leszek Krakowiak
Nie znam innej współczesnej poezji, która by tak pochłaniała czytelnika. Od lat jestem fanką poezji Barbary Białowąs. Każdy z jej tomików jest inny, ciekawy, inspirujący przemyślenia nad sensem życia, miejscem człowieka w przyrodzie, nad jego rolą w świecie. Jej wiersze są proste, a jednoczeń-nie głębokie w refleksje. Bardzo nam potrzebne.
Anna Konarzeska
Nikt, kto czytał tomiki poezji Barbary Białowąs lub słuchał piosenek do jej tekstów nie pozostaje obojętny. Kontakt z jej twórczością jest odkrywaniem, że wszystko jest poezją.
Hubert Gburzyński
Poezja Barbary Białowąs jest liryczną, refleksyjną, wrażliwą na przyrodę i człowieka wypowiedzią. Szuka harmonii między nimi. Jest zatroskana dzisiejszą nijakością i powierzchownością bycia i pokazuje wartość wspólnoty. Poprzez poetycki obraz doskonale ilustruje obecne realia i mentalność współczesnego „cool”, ukształtowaną przez media. Twórczość Jej jest różnorodna tematycznie ze względu na poruszaną problematykę oraz ze względu na formę wiersza (wiersz biały i rymowana piosenka). Wyróżnia się wartością edukacyjną, zaangażowaniem etycznym, wyrazistością obrazów i celnością słowa.
Bartłomiej Sokalski
Poezja Barbary Białowąs ma różne odcienie. Maluje piękno polskiej ziemi i niebanalnie przedstawia perypetie uczuciowe zakochanej kobiety. Prezentuje filozoficzny namysł nad wspólnotą, ale bywa też poezją niepokoju moralnego, społecznego, filozoficznego, a nawet metafizycznego, jak to ma miejsce w tomiku siódmym pt. „Kiedy pamięć śpi”. Z początku nie czyta się go łatwo, lecz potem wciąga. Poetka wywleka w nim nasze wady, słabości i kompleksy. Zadaje ważne i niewygodne pytania. Dekonspiruje łatwe, lecz błędne drogi. Przedstawia świat pełen egoizmu, dążący donikąd. Prześwietla kondycję współczesnego człowieka i cierpi razem z nim. Potrafi jednak wskazać mu drogę przez stawianie pytań i próbę odpowiedzi, pokazując nasze miejsce w mozole poszukiwań. Jej poezja, mimo szerokiego zakresu podnoszonych tematów, skonstruowana jest zwięźle, a więc dostępna percepcji każdego czytelnika, jeśli czyta uważnie. Zawiera też siłę przekonania i prawdziwe emocje. Pokazuje trudną sztukę wyborów i przyjmowania wyzwań. Jednocześnie, jej wiersze mają poetycki czar, który sprawia, że po przeczytaniu jednego chce się przeczytać następny i następny…
Aleksander Derkaczew
(dramatopisarz)
Emocje nadają poezji subtelność i dynamikę, wyobraźnia – sugestywną wizyjność. Z zespolenia tych konstytuujących lirykę żywiołów, ich swoistej logiki emocjonalno-obrazowej – rodzi się szczególnego rodzaju ekspresja artystyczna w poezji Barbary Białowąs, wzruszająca, niepowta-rzalna i skłaniająca do refleksji.
Stanisław Nyczaj